Leśnie Grody PBF
 
IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  CalendarCalendar  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

Share | 
 

 Bogowie

Go down 
AutorWiadomość
AlfaLiczba postów : 53
Dołączył się : 06/01/2017
Wiek : 18
Skąd : Łódź/Warszawa

Karta Postaci
Poziom: 1
Energia:
100/100  (100/100)
Umiejętności:
UmiejętnościWartość
Walka wręcz
Walka dystansowa
Sztuka przetrwania
Tężyzna
Dyplomacja
Wiedza (klasowa)
Czarostwo
Alchemia
Pisanie i czytanie
Wiara
Leczenie
Rzemiosło
Wiedza (nieklasowa)

PisanieTemat: Bogowie   Czw Sty 26, 2017 8:14 pm

Bogowie:
 
Weles- Zwany też Trygławem to podziemny Bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła, kupców, bydła, a przede wszystkim bogactwa. Jest również władcą zaświatów. Zamieszkuje Nawię. Pod jego dowództwem znajduje się kilkoro przekształconych zarówno przez śmierć jak i przekleństwa. Służą mu również czarownice. Ma w ciągu roku kilka swoich świąt i wywoływany jest też w czasie Tryzny.
   
Świętowit-Bóg  przedstawiany zwykle pod postacią posągu olbrzymiej istoty o czterech twarzach. Lewą ręką wsparty na boku, a w prawej trzyma róg, który kapłan podczas świąt napełnia miodem w celu odprawienia wróżb. Atrybutem Świętowita był miecz, a świętym zwierzęciem biały koń, którym posługiwano się przy wróżbach przed wyprawami wojennymi; ruch konia lewą nogą miał oznaczać klęskę, prawą zaś zwycięstwo. Uznawany za Pana czterech stron świata, wojny, płodności i urodzaju. Posiada kilka swoich świąt, a przy okazji innych przywoływany jest w czasie wojen czy obrządku postrzyżyn chłopca.
     
Swarożyc- Bóg ognia ofiarnego i domowego, nieba, słońca i kowalstwa, przysiąg. Niezwykle szanowany przez ludzi, pojawiał się niezwykle często, a w niektórych grodach panuje zwyczaj pokłonu i modlitwy do wschodzącego słońca, a także święta przysięga na słońce. Przedstawiany jest zwykle jako otoczony płomieniami.
     
Rod- Wiąże się go ze sferą płodności, a także jest opiekunem  społeczności rodowo-plemiennej. Występuje jako opiekun Rodzianic. Wymieniany jest zwykle, gdy rodzi się nowe dziecko lub w czasie świat związanych z dorastaniem.

Perun-Gromowładca, Bóg grzmotów i piorunów. Jego atrybutami są piorun, orzeł, dąb oraz topór. Pod jego kontrolą są np. żmije. Blisko przyjaźni się z Welesem. Jest mężem Bogini Mokosz, przez co wielokrotnie wznoszone są do niego modły wiosną i istnieje przekonanie, że nie można nic sadzić póki swym deszczem nie zapłodni ziemi.

Marzanna- Słowiańska Bogini symbolizująca zimę i śmierć. Marzanna przedstawiana zazwyczaj jako kukła, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę.

Mokosz- zwana też Jaryłą to żona i matka, matka-ziemia, Bogini wybaczania, miłości, natury. Z jej kultem związane jest wiele niezwykłych zachowań jak np. kładzenie na ziemi nowo narodzonych dzieci, chorych i umierających, chowanie w ziemi zmarłych, symboliczne pojmowanie orki jako aktu seksualnego z ziemią czy wyznawanie win wprost do ziemi. Przedstawiana jest zwykle jako kobieca z wielką głową i dużymi rękami. Opiekuje się też przędzeniem lnu i strzyżeniem owiec, której składano ofiarę w postaci kłębka wełny.

Chorys- To Bóstwo lunarne, którego symbolem jest księżyc oraz starość. W folklorze odgrywa względnie dużą rolę i traktowany był z nabożnym szacunkiem. Przedstawiany zwykle jako starzec podkreślał wadę przodków i starszyzny. Posiada nawet własne święto wypadające w jedną z lipcowych nocy.

Jarowit-Bóg wojny. W jego świątyni znajduje się zawieszona na ścianie, uważana za świętość wielka tarcza obita złotymi blachami, której nikomu nie wolno było dotykać. Wynoszono ją stamtąd jedynie podczas wojny, jako wróżbę przyszłego zwycięstwa. Przedstawiany jest zwykle jako silny mąż z długą brodą odziany w zbroje.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
 
Bogowie
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Eris

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Leśne Grody :: Na skraju Lasu :: Chata starej Szeptuchy :: Wiara i Święta-
Skocz do: